Akdeniz Üniversitesi

anasayfa

duyurular

Yelken Topluluğu Duyurusu

Spor Topluluklarından Yelken ve Kürek Topluluğu Güz ve Bahar döneminde teorik eğitimlerini almışlardır. 10-13 mayıs tarihlerinde Eğirdir Gölünde yelken yapmışlardır.

Yazının Devamı

mağara araştırmaları

Günümüz dünyası çevre kirliliği, doğa tahribatı ve katliamıyla yeterince çekilmez hale gelmişken, mağaralar sahip oldukları doğal güzellikleriyle, günümüz dünyasında yapay ve itici olan ortamlardan uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalmak için ideal mekanlardır. Doğal mağaralar başta sportif ve bilimsel nedenler olmak üzere bir çok nedenle insanların ilgisini çekmektedir. Bu yazıda mağaracılık, mağaracı ve mağarabilimciler ile ilgili kısa bilgiler verilmektedir.  

Sportif amaçlarla mağara araştırmaları yapanlara spelunker adı verilir fakat bir çok mağara araştırmacısı bu terim yerine caver (mağaracı) sözcüğünü tercih etmektedir. Speleology ise mağara ortamının bilimsel açıdan incelenmesidir. Bilimsel amaçla mağara araştırmaları yapanlara ise speleologist adı verilir.  

Mağaracılık yatay ve dikey mağaracılık olmak üzere iki çeşit mağarada yapılır. Yatay mağaralara girebilmek için topluluğumuzun eğitim sorumlusu tarafından verilecek 1. düzey (kampçılık ve doğa sporlarının temel kuralları) ve 2. düzey (yatay mağaracılık) mağaracılık eğitimlerini başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Dikey mağaralar için ise SRT (Single Roop Techniques/ TIT (Tek İp Teknikleri)) eğitimini tamanlamış olmak gerekmektedir.

Sayfa Özeti: Mağara Araştırmaları Topluluğu

Anahtar Kelimeler: